• 13DEC
  image

  „Cvičiť nahý? Čože?!“

  Nuž… áno. Teda, ehm… „nahý“.

  „Moment moment, čo tým teda myslíte, cvičiť nahý?“

  Ak čakáte pikantnú obrázkovú prílohu a varovanie týkajúce sa ohrozenia mravnosti mládeže, rovno vás sklameme – v prípade záujmu, na iných špecializovaných serveroch. Fotografie sprevádzajúce tento článok sú čisto ilustračné (obzvlášť tá v úvodu článku) – prísaháme, že cvičíme väčšinou v tričku a kraťasoch.

  Našich 5 praktických tipov a dôvodov, prečo cvičiť „nahý“, sa týka trochu niečoho iného, a rozhodne dôležitého! Pozrime sa na to!

  Bez záťaže

  Filozofia silového a kondičného tréningu školy KB5 je jasná: „Najprv zvládnuť vlastné telo, až potom pridať externú záťaž“ (či už kettlebell, veľkú činku, ..). Preto aj v rámci našich pravidelných tréningov začíname cvikmi s vlastnou váhou a postupne sa dostáváme k „železu“. Žiaci samozrejmě chcú čo najskôr cvičiť s kettlebell, ale jedna vec je čo žiaci chcú, druhá, čo potrebujú.

  5 tipu od kettlebell kb5 proc cvicit nahy 02

  Cvičenie bez externej záťaže sa týka nielen posilnenia (nôh, chrbta, „jadra“), ale i „odbrzdenia“, tj. strečingu a práce na mobilite (členkov, bedier, hrudnej chrbtice…. ). Ak nedokáže niekto pár učebnicovo správnych klikov či technický drep, a jeho hrudná chrbtica je ako chránič chrbta na snowboarding, nemá cenu sa hnať za kettlebell military pressom či front squatom s veľkou činkou.

  Nie nadarmo sa náš intro program posilňovania s vlastnou vahou volá Nahý bojovník. Gymnos v slove gymnastika znamená doslova „nahý“… a iba pre informáciu, nieje to ešte tak dávno, čo chlapi posilňovali a zápasili skutočne nahí. Povinnosť dať kredit Pavlovej prelomovej knize „Nahý bojovník“ (Naked Warrior).

  Bez záťaže po druhé

  nahy getup

  Stop, trenky opäť netreba vyzliekať – v tomto prípade ide o cviky so závažím, ale bez závažia. Príklad: Drep bez záťaže predchádza drep s kettlebell či veľkou činkou, pohybový vzor „bedrového ohybu“ predchádza deadlift, správna technika windmillu predchádza windmill so železom atď.

  V kettlebell liftingu je populárny tzv. „nahý“ get-up (viď obrázok vpravo), tj. get-up bez kettlebell – verte, že pre naprostú väčšinu začínajúcich žiakov je to aj tak solídny záhul. Gray Cook a Brett Jones dôrazne trvajú na minimálne 50 „nahých“ get-upoch – až potom človek získa povolenku na get-up s kettlebell. Na našich lekciách tomu nieje inak – najprv sa hýbať dobre, potom až často a so záťažou.

  Bez topánok

  Konečne sa vyzlečieme! Respektíve – vyzujeme. „Barefoot“ Ken Bob, guru behania na boso, hovorí: „Na začiatku sme boli bosí; potom sme to posrali a vynaliezli bežecké tenisky.“ Jedným z najväčších zločinov spáchaných na deťoch (okrem Happy Meal a odsúdenia na x rokov sedenia v ZŠ a ďalej) je práve zošnurovanie nožičiek do topánočiek.

  5 tipu od kettlebell kb5 proc cvicit nahy 04

  Nenosíme bežecké tenisky ani na behanie, ani na dvíhanie železa.  Teniska v kettlebell/barbell liftingu doslova „vypne“ receptory tlaku – veľmi dôležité „zakoreneníe“ a  „chytenie se prstami nôh zeme“ nieje v Adidaskách či Reebokoch možné, nehladiac na to, že vysoká podrážka a päta v drepech a liftoch v stoji poznatelne posunie ťažisko a kompletne rozhodí pozíciu od chodidiel vyššie.

  Ergo – ak vás bolia kolená, odložte tenisky a naučte sa správne behať; zapracujte na mobilite členkov a bedier, sile jadra atp. a naučte sa správne drepovať. Vibram FiveFingers, Vivo Barefoot, Chuck Taylors, topánky na box či lacné šupky z tržnice? Povolené, fajn!

  Bez rukavíc

  Prvé, čo si nováčik poriadi, sú samozrejme cool rukavice na posilňovanie ( …hneď po šejkri na proteiňák). Náš odporný komentár?

  Mechanoreceptory a senzory tlaku v dlaniach (napríklad v mäsitej časti malíkovej hrany) asistujú reflexívnej stabilizácii celého zbytku paže a väčšej kontrakcii tricepsu. Pevný úchop znamená nielen lepšie silové výsledky, ale aj bezpečie pre ramená.

  Účastníkov našich seminárov preto vždy motivujeme – kto rozdrtí v get-upe alebo presse rúčku kettlebell, má seminár zdarma!

  Nieje náhoda, že chodidlá a dlane majú viac mechanoreceptorov než zbytok nohy či paže. Cvičte bez rukavíc, bosí, pre lepšie výsledky a menej zranení.

  Bez powerlifterského opasku

  Ďalší typický obraz z posilňovne (či skôr „fitka“). Týpek si naloží na „nebezpečný deadlift“ 50 kg, s patričným pocitom dôležitosti na seba pripne powerlifterský pás a ide na vec. Argh…

  Dievčatá a chlapci, nechajme pás elitným powerlifterom – našim cielom je vybudovať si vlastný, „virtuálny“ pás. Čínske bojové umenia hovoria o „poklesnutí dychu do Rumelkového poľa“, moderná veda o zvýšení intraabdominálneho tlaku – iná řeč, rovnaký význam.

  Naučiť sa správne dýchať, pracovať s bránicou a panvovým dnom a stabilizovať „core“ je jednou z najdôležitejších úloh silového tréningu. Keď budete zdvíhať vrece na stavbe alebo ťahať auto z diery, nebude na navlieknutie pásu čas, a pravdepodobne ani nebude k dispozícii. Ak na to nemáš silné jadro, nezdvíhaj to, to dá predsa rozum. Powerlifterský opasok nechaj súťažným powerlifterom.

   

  Pavel Tsatsouline píše: „Zrkadlá, rukavice, pásy a pekné tenisky sú drahé a nebezpečné distrakcie od efektívneho tréningu. Povedzte proste nie. Ak sa bez nich nemôžete zaobísť, vyhľadajte odbornú pomoc.“