• 5MAY
  tsc

  Jarný termín  medzinárodnej súťaže Tactical Strenght Challenge tento rok pripadol na 4. Máj. Už druhým rokom sa jarné TSC konalo v KB5 Gyme v Nitre. Už druhý rok nechýbala na jarnom TSC ani výprava z KB5 Gymu v Bratislave.

  V rámci TSC sa súťaží v nasledujúcich disciplínach

  • Mŕtvy ťah s veľkou činkou – maximálna zdvihnutá váha na tri pokusy.
  • Zhyby nadhmatom – maximálny počet opakovaní (prípadne vis na hrazde na čas).
  • Snatch s Kettlebell – maximálny počet opakovaní za 5 minút.

   Počas TSC si teda otestujete vašu maximálnu silu (mŕtvy ťah), relatívnu silu (zhyb nadhmatom) a silovú vytrvalosť (snatch s kettbell). Pri všetkých vykonávaných cvikoch sa dbá na technické prevedenie. Technicky nesprávne vykonané opakovanie sa nezapočítavajú do celkového počtu vykonaných opakovaní. Nebudem sa rozpisovať podrobne o technických štandardoch jednotlivých cvikoch. Nie nadarmo sa hovorí lepšie raz vidieť ako sto krát počuť a preto vás odkážem na video z dielne KB5

   

  Aj tento rok bolo so samotným TSC spojený deň otvorených dverí v KB5 Gyme v Nitre. Medzi jednotlivými disciplínami prebiehali workshopy. Prvý z nich bol zameraný na silové a „ľahké dýchanie“, hyperventiláciu a BOLT/CP. Viedol ho Jean-François Lopez, SFG1, SFB, Flexible Steel 2. Druhý viedol Michal Šatura SFG1, FMS1, Flexible Steel 2, YBT a hlavný inštruktor KB5 gymu v Nitre. Ten bol zameraný na základný atletický pohybový vzorec – bedrový ohyb a hardstyl plank . Náplňou tretieho workshopu bol Zercher drep pod taktovkou Michala Maleka certifikovaného Strongfirst inštruktora SFL (veľká činka).assets/Uploads/tsc.jpg

  tsc2Pochopiteľne cieľom všetkých účastníkov TSC bolo tento rok podať lepší výkon ako minulý rok. Zlepšenie však nemusí predstavovať len nárast počtu opakovaní či dvihnutej váhy. Zlepšenie má mnoho foriem. Na mŕtvom ťahu napríklad môžete dvihnúť rovnakú váhu ale pri nižšej telesnej hmotnosti. Môžete spraviť rovnaký počet snatchov ale s ťažšou kettlebell či vykonať väčší počet taktických zhybov s lepšou a bezpečnejšou technikou. Zlepšenie nie je skrátka len o dvihnutej hmotnosti na činke a počte opakovaní.

  tsc3Ďalším skvelým aspektom TSC je príprava na konkrétny cieľ. Časujete formu k jednému dňu. Preto odporúčam prípravu a samotné TSC aj tzv. hobíkom. Teda cvičencom pre ktorých je silový a kondičný tréning najmä voľno časovou aktivitou a cestou k plnohodnotnejšiemu životu a najmä zdraviu (ako fyzickému tak psychickému). Vaši priatelia s ktorými ste prípravu absolvovali vás bičujú k výkonom, o ktorých ste si možno ani nemysleli, že ich dosiahnutie je vo vašich fyzických možnostiach. Potľapkanie po pleci, fist bump po úspešnom ale aj neúspešnom pokuse, či po dokončení Snatch testu je na nezaplatenie. Rovnako ako nával adrenalínu pred mŕtvym ťahom a následná záplava endorfínov po výkone.

  Pre mňa osobne je TSC omnoho viac ako súťaž. Omnoho viac ako výzva. Omnoho viac ako fyzický a mentálny výkon. TSC, podobne ako Strongfirst a  KB5 je najmä o komunite. O komunite ľudí ktorých spája priateľstvo a spoločná vášeň pre silový tréning.

   

  banda z KB5 Gym Bratislava