• 12MAY
  books

  Domnievam sa, že s knihami je to podobne ako s ľuďmi. Človek sa stretne s takými, ktoré v ňom zanechajú kúsok seba. Pri niektorých strávi niekoľko večerov či im venuje svoj čas cestou v MHD. No a sú aj také, ktoré ovplyvnia jeho život prípadne optiku ktorou nazerá na svet. Kníh o cvičení je mnoho. V dnešnej dobe je ľahké skočiť do digitálnych vôd a nechať sa unášať prúdom informácií. Problém je však často v tom, že týchto prúdov (kníh – zdrojov informácií) je príliš. Niektoré dokonca dokážu stiahnuť človeka na pomyselné dno kde ho čakajú „prinajlepšom“ stagnácia a frustrácia z tréningu, pri najhoršom zranenia. V nasledujúcej sérii článkov, predstavíme niektoré z kníh, ktoré ovplyvnili tréningovú metodiku školy KB5, inšpirovali inštruktorov alebo žiakov, prípadne obsahujú zaujímavé, relevantné a vedecky podložené informácie vzťahujúce sa k svetu silového a kondičného tréningu, zdravého pohybu a racionálneho stravovania.

  Pozrime sa teda na prvých päť kníh. Nejedná sa o rebríček, teda knihy nehodnotím podľa kvality. Všetky knihy o ktorých vám poskytnem v tejto sérii článkov krátke „recenzie“ vnímam ako kvalitné tituly s relevantnými informáciami. Poradie je teda určené témou. Najprv sa pozrieme na knihy, ktoré sa venujú princípom silového cvičenia s kettbell a veľkou činkou. Nasledovať budú tituly o obnove stratených  pohybových vzorcoch, otázkach výkonnosti a genetiky a dejinách silového cvičenia.

  Pavel Tsatsouline – Simple and Sinister

  Simple & Sinister

  Začať sa má na začiatku, nie v strede a už vôbec nie na konci. No a ako lepšie začať ako knihou Simple and Sinister Pavla Tsatsoulina. Ak hovoríme o literatúre venujúcej sa cvičeniu s kettlebell Simple and Sinister nemôžem vynechať. V knihe sa dozviete ako na Kettlebell Swing a Get Up o ktorých sa hovorí ako o centre kettlebell vesmíru. Okrem toho kniha ponúka informácie o progresiách a regresiách vedúcich k spomínaným cvikom, prípravných  cvikoch s kettlebell a kompenzačnému strečingu či základným princípom silového cvičenia. Dôležitou súčasťou je taktiež jasne definovaný program pre cvičenie s kettlebell. Simple and Sinister je skrátka povinnou literatúrou pre každého kto má o kettlebell lifting seriózny záujem. Výhodou je, že kniha je dostupná aj v českom vydaní.

  Dan John, Pavel Tsatsouline – Easy Strenght

  Easy Strength

  Autorom knihy Easy Strenght je Dan John a Pavel Tsatsouline. Dan John je rovnako ako Pavel Tsatsouline legendou vo svete silového a kondičného cvičenia. V tomto zmysle je (spolu)autorom viacerých zásadných publikácií. Domnievam sa, že ak by ste mali prečítať len jednu, mala by to byť práve Easy Strenght. Základná štruktúra programov analyzovaných v knihe je jednoduchá a efektívna. Nenechajte sa však zmiasť názvom. Jednoduchosť a ľahkosť je do istej miery zdanlivá. Jednou zo základných myšlienok je zbaviť sa v tréningu všetkého nepodstatného a zamerať sa na základné pohybové vzorce (ťah, tlak, drep, bedrový ohyb, nosenie záťaže). Dan a Pavel zdôrazňujú, že dôležitá je kvalita vykonaných opakovaní a nie ich kvantita. Okrem programu samotného sú v knihe analyzované aj základné metódy a princípy silového a kondičného cvičenia. Základné princípy predostreté v Easy Strenght je možné aplikovať ako na cvičenie s veľkou činkou, jednoručkou ako aj kettlebell. Knihu odporúčam nielen trénerom a športovcom, ale každému, kto sa zaujíma o silový tréning.

  Tim Anderson, Geoff Neupert – Pressing Reset, Original Strenght Reloaded

  Original Strength

  Pressing Reset: Original Strenght Reloaded Tima Andersona a Geoffa Neuperta bola prvou zo série kníh o resetoch, ktorú som čítal. Čo sú vlastne resety? Resety sú strešný názov pre sériu cvičení, ktorých cieľom je obnoviť základné pohybové vzorce, prirodzený a najmä bezbolestný pohyb. Sekvencia resetov zahrňuje bráničné dýchanie, kývanie hlavou, segmentálne pretáčanie, pohupovanie, prechodové pozície, lozenie po štyroch, chôdzu, pochodovanie (aj na mieste) a nakoniec šprint. V knihe sa okrem resetov dozviete aj o koncepte reflexívnej sily, ktorý je nevyhnutne prepojený s ich cvičením. Resety môžete cvičiť v podstate kdekoľvek a kedykoľvek počas dňa. Osobne cvičím resety každé ráno a vždy pred tréningom. Anderson a Neupert rozoberajú resety vo viacerých publikáciách. Myslím, že ak siahnete po ktorejkoľvek z nich urobíte pre svoje zdravie veľký krok. Teda za predpokladu, že sa budete ich cvičeniu aktívne venovať. Resety mimochodom tvoria pevnú súčasť tréningových celkov v KB5. Dá sa na ich základe vystavať minimalistický silový program. Viac o tom ako ich cvičiť sa môžete dozvedieť nielen na našich pravidelných lekciách ale aj seminároch. Resetom je totižto venovaný samostatný KB5 seminár.

  David Epstein – Športový Gén

  Športový gén

  Kam až siahajú hranice ľudskej výkonnosti? Existujú ideálne telesné typy pre konkrétny typ športu? Do akej miery je naša výkonnosť obmedzená génmi a do akej miery ju dokážeme  ovplyvniť tvrdým, zmysluplným a poctivým tréningom? Kladiete si otázku či „tvrdá práca poráža talent, ak talentom obdarený človek nepracuje tvrdo?“  Epsteinova kniha ponúka odpovede na tieto a mnoho ďalších zaujímavých otázok týkajúcich sa športu, jeho histórie či vplyvu génov na rôzne aspekty fyzickej výkonnosti. Autorov štýl sa vyznačuje erudíciou, odborným no širokej verejnosti prístupným jazykom. Kniha je písaná populárne náučným štýlom. Poznania chtivý čitateľ sa však dopátra aj bibliografických odkazov na štúdie, články a knihy na ktoré sa Epstein odvoláva.

  Josef Švub – Historie síly

  Historie síly

  Hlavnou témou poslednej knihy na našom zozname je, ako už z názvu vypovedá, história silového cvičenia. Zaujímalo vás niekedy kam až siahajú korene dvíhania ťažkých vecí? Kladiete si otázku či je cvičenie s externým závažím záležitosťou posledných dvoch storočí? Chcete sa dozvedieť niečo zo života a tréningových metód silákov starej školy ako Arthur Saxon či  George Hackenschmidt? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali áno, tak Švubova kniha je práve pre Vás.. Kniha má široký historický záber - od Antiky až po súčastnosť -  teda 90. roky v ktorých bola vydaná.  Ak pátrate po titule, ktorý vás umne uvedie do histórie silových športov, Histórie síly je práve pre Vás. Osobne ju považujem za zaujímavý titul a tzv. entry book. Teda knihu, ktorá ponúka množstvo zaujímavých informácií,  nejde však do hĺbky analyzovaných tém. V tom je jej silná a zároveň slabá stránka.  Pootvorí pre viacero dverí a je len na vás ktorými sa rozhodnete prejsť.


  Dúfam, že som vás navnadil na čítanie aspoň niektorého z týchto titulov. V pokračovaní sa pozrieme na ďalšie zaujímavé knihy zo sveta silového a kondičného tréningu či princípoch tzv. paleo stravy.